top of page

PODİATRİ Nedir?

 

Ayak sağlığı ve bakımı üzerine hizmet veren bir branştır. Bebeklerin en az %95'i sağlıklı ayaklarla doğarken, erişkinlerin sadece %40'ının ayaklarıyla sorunu yoktur. Hareketsizlik, aşırı kilo, eksik yada yanlış uygulamalar, uygun olmayan ayakkabı seçimleri ve bazı kronik hastalıklar ayak sağlığımızı olumsuz yönde etkileyerek zamanla problemli hale getirebilir. Sağlıklı bir ayakta, ayak bileğinden başlayarak parmaklara kadar tüm kemik ve yumuşak dokuların, eklem ve bağların oluşturduğu karmaşık yapının uyum içinde sorunsuzca çalışması gerekirken, zamanla ayaklarda oluşabilecek statik düzensizlikler sonucu dizlerde ve hatta tüm omurga sisteminde ağrıların meydana geldiği bilinen bir gerçektir.

Ayağın anatomik yapısı ve cilt hastalıklarıyla ilgili bir dal olduğu için dermatolog ve ortopedistlerle ortak çalışma yürütürler.  Yeterince kontrole alınamamış diyabet gibi sistemik hastalıklar nedeniyle çok ciddi sinir ve damar bozuklukları gelişebilir. Bu bozuklukların bir sonucu da aşırı basınç altında kalan ayaklarda ortaya çıkan yaralardır. Daralan ve yapısı bozulan damarlar yeterli oksijen taşıyamadıklarından yaraların iyileşmesi de çok zordur.

Podiatrik tedavi hizmetleri her yaştan ve her meslekten insanlar için büyük önem arz etmekle birlikte, özellikle DİYABET, KAN DOLAŞIM BOZUKLUĞU, ARTRİT hastalar ve SPORCULAR için asla ihmal edilmemesi gereken bir uygulamadır. Yurt dışında Profesyonel takımların ve sporcuların takım bünyesinde hizmet veren Full time Podiatristleri vardır. 

bottom of page